A kézi csörlők különböző típusai: Melyik a legjobb választás különböző feladatokhoz?

Először ejtsünk pár szót a csörlőkről. Ezek a termékek az egyszerűbb gépek közé tartoznak és felépítésük sem túl bonyolult. Egy állványra szerelt kötéldobból, valamint egy felcsévélt drót, vagy kenderkötélből, illetve egy forgatókarból állnak. Ma már gépi meghajtású típusok is léteznek. A komolyabb emelésekre tervezett csörlőket villamos és benzinmotoros kivitelben kínálják. Nézzük meg, hogy milyen csörlő fajták közül választhatunk.

Univerzális kézi csörlő

A kézi csörlő a legegyszerűbb lehetőséget biztosítja arra, hogy terhet vigyünk vele. Vízszintes mozgatás esetén ezt használják a leggyakrabban. Alternáló karral történik meg a mozgatás és a kötelet egy csévére tekerik fel majd egy rugós kilincsmű az, ami megakadályozza, hogy a felhúzott teher visszacsússzon.

Szalagos kézi csörlő

Ez nagyon hasonlít a racsnis, kézzel működtethető típushoz, de nem alkalmas teher emelésére, amelyet valószínűleg annak is köszönhet, hogy nagy a hatótávolsága, amely akár 7-12 méter is lehet. Nagy hátránya, hogy kisebb súlyt képes csak megmozgatni és ebben az esetben fontos, hogy a csévélő mű rá legyen erősítve egy fixen álló tárgyhoz.

Kézi racsnis csörlő

Általában utánfutóra, vagy esetleg platóra szerelik fel és a terhet hajtókaros technikával tudjuk mozgatni.  Kezelésének nehézségét a hajtókaros mechanika befolyásolhatja. A felhasznált kötél hossza akár a 34 métert is elérheti, a hajtókar nagysága pedig általában 160-400 mm közötti. Mivel a gépkocsira szerelik ezért balesetveszélyes lehet, ha a hajtókart meghosszabbítják.

Láncos emelő csörlő

Csak függőleges teher emelésére szabad használni és minden esetben egy szilárd kikötési ponthoz kell felerősíteni. A szilárd pontot a maximális emelési terheléshez kell igazítani. Két típusát különböztetjük meg, az egyik a kézi, míg a másik a lánccal hajtott verzió. Lánccal akár 3 tonnát is lehet mozgatni, ezért gyakorta találkozhatunk vele műhelyekbe is. Önzáró féket és kiakadás gátlókat is szerelnek ebbe a típusba, a balesetek elkerülése érdekében.

Ezeket a kézi csörlőket a Profibarkács weboldalán könnyen összehasonlíthatod egymással.

Hogyan válasszunk csörlőt?

Nagyon nehéz a megfelelő csörlő kiválasztása, de van pár olyan dolog, amit mindenképpen figyelembe kell venni.

Minden esetben megadják a gyártók, hogy pontosan mekkora súlyt bír el egy-egy csörlő. Egy 3000 kilogrammos csörlővel például 3 tonnás terhet is fel lehet vele emelni.  Ennél jobban megterhelni nem szabad.

A csörlő motorja állandó nyomatékkal forgatja a dobot, ezért a kötélrétegek számával az erő is arányosan csökkenni fog. A csörlő ereje kb. 10%k-kal fog csökkenni az első kötélréteghez viszonyítva.

Arra is kiemelt figyelmet kell fordítani, hogy mekkora a csörlő vonalsebessége és ez milyen hatást gyakorolhat az élettartamára. Csökken az élettartam, ha nő a vonalsebesség, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy milyen sűrűn használjuk a csörlőt.