Milyen engedélyek szükségesek a napelem telepítéshez? Hasznos tudnivalók

Sokan nem mernek belevágni a napelem rendszer kiépítésébe, mert úgy gondolják, hogy egy igen bonyolult eljárásról van szó, pedig ez nem igaz. A legfontosabb azonban az, hogy ehhez a megfelelő partnert kell megtalálni, aki ezeket az engedélyeket beszerzi nekünk és lebonyolítja a teljes folyamatot.

Milyen engedélyekről van pontosan szó?

Nagyon sok a tévhit ezen a területen, hiszen többen is úgy gondolják, hogy különféle építési engedélyek kellenek ahhoz, ha napelemes rendszert szeretnének telepíteni. Egyáltalán nem szükséges építési engedély, hiszen háztartási felhasználás esetén a háztartási méretű kiserőmű ez alól mentesül. Minden olyan rendszer, amely maximum 50 kVA teljesítménnyel rendelkezik az alá tartozik, de az ennél nagyobb teljesítményű rendszer már kiserőművinek minősül és kell hozzá az építési engedély. Amennyiben kétségeink vannak, akkor kérjünk fel szakembert, vagy érdeklődjünk a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnál.

Mégis milyen engedélyt kell akkor beszerezni?

Szükség lesz a villamossági és csatlakozási engedélyeztetésre. Ez egy kicsit bonyolult folyamat, ezért egy hozzáértő szakember segítsége minid jól jöhet, akik a határidők és a keretek adta lehetőségek szerint minél gyorsabban el fogják ezt nekünk intézni.

Milyen kitételeknek kell megfelelni?

Mindenképpen rendelkezni kell érvényes hálózathasználati szerződéssel és az inverternek igazodnia kell a tervezett hálózat teljesítményéhez. Csak korszerű és szakember által elfogadott mérőhelyet lehet engedélyeztetni. Arra is oda kell figyelni, hogy Magyarországon a helyi építési és műemlékvédelmi előírásokat is be kell tartani, hiszen, ha ezt nem tesszük meg, akkor le is szereltethetik az egész rendszert. Ezen a téren is sokat tud segíteni egy profi napelem telepítő cég.

Hogyan zajlik egy napelem kivitelezése?

Miután megtaláltuk a számunkra szimpatikus és megbízható céget, eljönnek a helyszínre és élőben feltérképezik a leendő helyszínt. Sok esetben, ha nem veszünk igénybe pályázati támogatást, akkor ezt ingyen is elvégzik. Ezt követi a műszaki és villamossági tervek elkészítése. Pályázat esetén természetesen annak kitételeit is figyelembe veszik, nehogy elutasításra kerüljön. Megkapjuk a kész ajánlatot és ennek elfogadása után elkezdik a már fent említett engedélyek beszerzését. Természetesen igyekeznek ezt a legrövidebb idő alatt megtenni, de ők sem tudják befolyásolni a hivatali ügyintézés átfutási idejét. Amennyiben szükséges pontosan megnézik, hogy milyen támogatásra lehetünk jogosultak és ennek a teljes ügyintézését is átvállalják. Elkészítik a pályázati anyagot és benyújtják a szükséges dokumentumokat.

Miközben az ügyintézés folyamata zajlik, a háttérben megkezdődik a napelem és az inverterek kiválasztása és beszerzése. Így biztosan időt lehet nyerni, hiszen amikor megérkeznek az engedélyek akkor már csak a kivitelezéssel, a telepítéssel kell majd foglalkozni. Akár 1 nap alatt is el lehet végezni a telepítést, így tulajdonképpen a papírmunka és az engedélyeztetés az, ami a legtöbb időt felemészti. A telepítés után minden esetben betanítják a rendszer használatát és csak ezután kell kifizetnünk a napelemes rendszer árát.